Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

2014 Ambalaj Tasarımı Trendleri
2014 ambalaj tasarim trendleri cover

Ambalaj tasarımı, konusu itibari ile belki de en çok trendlere dikkat edilmesi gereken tasarım disiplinlerinden birisidir. Bir süper markete veya alışveriş merkezine girdiğinizde yeni markaların kendini gösterdiği görünen yüz olması itibari ile dikkat çekicilik ambalaj tasarımında çok önemli bir faktördür. Tabi ki bu demek değil ki ne kadar dikkat çekici unsur varsa bir araya getirip göz boyayarak ambalaj tasarımı yapmalıyız. Özellikle kalabalıklaşan reyon rafları ve ürün çeşitliliği sebebi ile artık dikkat edilmesi gereken çok daha ince detaylar bulunmaktadır. 2014 yılının bu ilk ayı içerisinde bu günden sonra ambalaj tasarımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili bazı püf noktaları sizler için derledik.

 1. Ambalaj tasarımında minimalist yaklaşımlar

  Basit her zaman iyidir. Ama sanılanın aksine basit görünen tasarımı hazırlamak, karışık bir tasarımı hazırlamaktan her zaman zordur. Her şeyin kocaman kocaman ve dağınık yerleştirildiği bir tasarım ile basit ve boşlukların yoğun kullanıldığı tasarımların içerik olarak bir farkı yoktur. Aynı içeriği görsel açıdan daha küçük bir alana algılanabilir oturtmak deneyim ve bilgi gerektirir. Bu yüzden tasarım yapacak kişilerin bol bol pratik yapması ve bol örnek incelemesi önemlidir.

 2. Ambalaj tasarımında Flat renk kullanımı

  Daha önce mobil tasarım trendlerinde bahsettiğimiz flat (düz renk) kullanım trendi yoğun olarak ambalaj tasarımında da kullanılmaya başlanmış durumda. Özellikle pastel tonlarda kullanılan bu yaklaşım ambalajların yoğun renk kirliliği içerisinde daha fazla algılanmasını sağlamakta ve temiz duruşu ile tüketicinin daha çok ilgisini çekmektedir.

 3. Ambalaj tasarımında doygun çizgiler ve devamlı renkler

  Flat renk tasarımı ile bir bütünlük içerisinde kullanılan yaklaşım sayesinde ürünün renkleri ile dikkat çekmesi ve tüketiciyi kendine doğru çekmesi hedeflenmektedir. Genel olarak renk kullanımları renk geçişi yani gradient içermeksizin oluşturulacak olsa da komşu ve yakın renklerin gradient olarak kullanılması da etkileyici sonuçlar oluşturabilmektedir.

  Bu yaklaşımda yazı karakterlerinin doygun ve büyük olarak hazırlanması tasarımı daha güçlü hale getirecektir.

 4. Ambalaj tasarımında zeminsiz uygulamalar

  Baskı yapılan materyalin ve ürünün kendi renklerini kullanarak hazırlanan ambalaj tasarımları görsel açıdan doğru kullanım ile bir şölene dönüşebilir. Benzer şekilde beyaz zemini üstüne kontrast tasarımlar aynı şekilde dikkat çekici ve farklı görünen ambalajların oluşmasını sağlamaktadır.

 5. Ambalaj tasarımında çevreye duyarlılık

  Doğada kaybolmayan ambalajlar ve çevreye duyarlılık kavramları kesinlikle bir arada gidemeyen yaklaşımlardır. Çevre bilinci ile üretilen ambalajlar, tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmekte ve üreticilerine saygınlık getirmektedir. Bu konuda hassas olan kişilerin ürününüzü tercih etme olasılığını arttıracaktır. Bu konuda çokta hassas olmayan tüketici açısından, en azından alınan ürün ile çevreye daha duyarlı oldukları hissiyatı yaratacağından satışı arttırmak için iyi bir pazarlama taktiği olarak kullanılabilir.

 6. Ambalaj tasarımında çok amaçlı kullanılabilirlik

  Aslında bu konu tercihe dayalı olsa da, ambalaj tasarımını çok amaçlı geliştirmek ciddi bir satış artışı sağlayabilir. Özellikle ev hanımların, aldıkları ürünlerin ambalajlarını farklı farklı konularda değerlendirdiklerini düşünecek olursak ciddi bir pozitif etki sağlayacaktır kanaatindeyim. Örneğin kahvaltı malzemelerini saklamak için kullanılan margarin kutuları, saklama kabı olarak kullanılan turşu kavanozları benim gibi pek çok erkek için çok manasız gelse de kadınlar için vaz geçilmez bir mutfak aksesuarı olarak kullanılmaktadırlar. Gerçi kişisel olarak bekâr hayatım boyunca kavanozları su bardağı olarak kullandığımı burada itiraf etmek isterim.

  Ayrıca çevre dostu olmayan ve doğada çözünemeyen ambalajların uzun süre rahatça ev içinde kullanılmasını sağlayan bu yöntem ile bir önceki maddeye dikkat eden tüketici kesimi için tercih edilir hale gelme imkânı bulunmaktadır.

Sonuç olarak ambalaj tasarım her ne kadar grafik tasarımın bir konusu olsa da, başarılı olmak yoğun bir mesai ve sabır gerektiren konudur. Bu sebeple sürekli olarak güncel tasarım trendleri incelenmeli, ambalaj konusunda sürekli örnekler incelenmelidir. Her ne kadar reklama girecek olsa da örneğin macrocenter gibi rafta yer almak için ambalajın önemli olduğu marketleri gezmenizi ve canlı olarak incelemenizi öneririm. Yok ben asosyal adamım, yerimden kımıldamam diyorsanız o zaman uluslararası ambalajların tanıtımlarının yapıldığı pek çok siteye Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Umarım işinize yaran bir inceleme olmuştur. Aşağıda sizler için seçtiğimiz ambalaj örneklerini inceleyebilirsiniz. Bir başka yazıda buluşana kadar sağlıcakla kalın.

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-01

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-01

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-02

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-02

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-03

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-03

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-04

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-04

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-05

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-05

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-06

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-06

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-07

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-07

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-08

2014-ambalaj-tasarim-trendleri-08

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin