Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?
ambala-tasarimi-nasil-olmali-cover

Alışveriş merkezlerinin ve marketlerin inanılmaz yayıldığı günümüzde, perakende ürün satışı arttırmak için özellikle sunum çok önemlidir. Ürün ne olursa olsun hedef kitle için ürünün çekici hale getirilmesi ve karmaşa içerisindeki ürün stantlarında fark edilebilir hale getirilmesi çok önemlidir. Bunun temeli ise ürünlerinin en iyi şekilde ambalajlanarak sunulmasıdır. Peki, bir ürün ambalajı nasıl olmalıdır?

İyi bir ambalaj tasarımı yapmaya başlamadan önce tasarımcının veya tasarım yaptıracak kişinin ruhunu en iyi şekilde beslemesi gerekir. Bunun için, gerek yerli gerek yabancı alanınız ile ilgili ilham almaya çalışmalı ve internet üzerinden ve gerçek hayatta raflardan mümkün olduğunca çok ambalaj tasarımı incelenmelidir.

Sonraki aşama ise rakip analizi yapılmasıdır. Nasıl bir çalışma yapılırsa yapılsın, sizinle aynı ürünü üreten ve satan firmaların ürün ambalajlarını en iyi şekilde incelemeli ve farkındalık yaratacak bir şekilde tasarım hazırlanmalıdır. Benzer ürünlerin ambalajlarında kullanılan görsellerde ister istemez benzerlikler olacaktır. Örneğin zeytinyağı ambalajı tasarımlarında zeytin resmi kullanılması veya ayçiçek yağı ambalajında ayçiçeği resmi kullanılması pek çok ambalaj için ortak noktadır. Ama kesinlikle bir kader değildir. Zeytin yerine zeytin ağacı veya Ayçiçek yerine bir tarla çizilmesi, fotoğraf yerine illüstrasyon (çizim) kullanılması gibi farklı pek çok farklı çözüm bulunmaktadır. Farklı fikirler oluşturmaktan korkmayın.

çeşitli ürün ambalajı örnekleri

çeşitli ürün ambalajı örnekleri

Ambalaj tasarımı sırasında dikkat edilecek bir başka husus ise ambalajın malzemesine karar vermektir. Satılması planlanan ürünün cinsine ve miktarına göre ürün ambalajları çeşitlilik gösterir. Hatta aynı ürün, farklı miktarlarda satılıyorken bile ambalaj değişimi gerçekleşir. Örneğin 5 litrelik bir zeytinyağı ambalajı teneke içerisinde satılırken 500 mililitrelik zeytinyağı ambalajı cam veya plastik ambalaj tercih edilebilir. Ambalaj malzemesi olarak kurabiye ambalajlarını ele alalım. Alışkın olduğumuz tavır özellikle yerli üretim kurabiyelerde plastik ambalaj tercih edilmektedir. Oysa bunu yediğime kesinlikle değdi diyebileceğimiz tüm kurabiyeler için aklınıza gelecek ilk seçenekler genelde karton içerisindeki ürünlerdir. Yani aslında ürünü satan ilk önce ambalajıdır.

firin-gorunumlu-kurabiye-paketi

firin-gorunumlu-kurabiye-paketi

Ürün ambalajı, sağlamlık hissini vermelidir. Bakan kişi içindeki ürüne saygı duymalıdır. Ürün hedef kitlesine ve ürünün satış politikasına uygun ise, ürün ambalajı ilave karton veya ahşap ambalajlar içerisine yerleştirilerek sunulabilir.

zeytinyağı ambalajı örneği

zeytinyağı ambalajı örneği

Ambalaj tasarımı, konusu ne olursa olsun, her koşulda üzerinde hayal gücünüzü sonuna kadar kullanabileceğiniz ve gelişen teknolojiler sayesinde her türlü baskı tekniğini uygulayabileceğiniz bir alandır. Tasarım disiplinleri içerisinde kesinlikle farklı bir noktada incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

kıyafet ambalajı örneği

kıyafet ambalajı örneği

Tasarım yapabilen herkes ambalaj tasarımını doğru bir şekilde yapamayabilir. Bu konuda uzmanlaşmış bir ekiple çalışmak en iyi çözüm olacaktır.

Sonuç olarak ambalaj bir prestij işidir. Ürüne bakan kişide, ambalajı böyle ise içindeki kim bilir nasıldır hissiyatı uyandırıyorsa yaptığınız tasarım doğru bir tasarımdır.

diesel parfum şişesi ambalaj örneği

diesel parfum şişesi ambalaj örneği

şampanya ambalaj örneği

şampanya ambalaj örneği

oda kokusu ambalajı örneği

oda kokusu ambalajı örneği

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin