Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

SEO İpuçları Bölüm 01
seo-ipuclari-cover

Web tasarımını yaptırdınız ve siteniz yayın hayatına başladı. Şahane bir gün sizleri bekliyor. Artık gelsin telefonlar, teklifler, övgüler, yorumlar. Oluyor mu? Tabi ki olmuyor. Web tasarımında çok özel bir konunuz olmadığı, çok aşırı miktarda birileri tarafından tanıtılmadığınız sürece mümkün değil böyle bir şey. Peki ne yapmalıyım? Cevapları çok basit ama zamanlamaları çok uzun konular bunlar.

 1. Web tasarımında özgün ve dikkat çekici olmalısınız.

  Artık 2000’li yılların başında değiliz. Silkinip kendinize gelmelisiniz. Tasarım anlayışı değişti. İnternet hızları değişti, web tasarım konusuna mobil tasarım eklendi. Sadece güzel içerik veriyorsunuz diye insanların sizin sitenizde saatlerce vakit geçirmesini sağlayamazsınız. Sunum şekliniz çok önemli. Konu bütçelere takılıyor ise gidip kendinize düzgün bir web tasarım şablonu satın alın. Ama kesinlikle warez tabir edilen ücretsiz şekilde almayın bu temaları. İndirdiğiniz dökümanın içerisinde bir oynama olup olmadığını asla bilemezsiniz. Sonra üzülmemek için lütfen baştan 50-100 $ dolar arası bir para vermekten çekinmeyin. İşinizi ciddiye alıyorsanız eğer, web tasarım konusunda uzmanlaşmış bir ekip ile işlerinizi çözmeniz faydalı olacaktır.

 2. İmaj kullanmak iyidir ama arama motoru optimizasyonu daha iyidir.

  Html ve css teknolojinizin çok geliştiği günümüzde farklı yazı karakterleri, zeminde gömülü imajlar, özel tipografik tasarımlar için imaj kullanmaktan kaçının. Özel bir yazı karakterine mi ihtiyacınız var? Google web fonts kullanın. Seçtiğiniz fontların nasıl kullanılacağı sistem üzerinde anlatılmakta. Ama fontu kullanmadan önce kesinlikle test edin. Çünkü bazı fontlar cidden çok kötü görüntüleniyor yayınlanmaya başladıktan sonra. Binlerce font arasında hala size uygun bir font olmadığını mı düşünüyorsunuz? TTF formatında kendi fontunuzu bir fontface generator sitesi üzerinden web fontuna çevirtin. Bedava olarak yapılan işlem sonrasında sample dosyası içerisinde kullanmanız gereken kodlar verilmektedir. Tek sıkıntı fontları Türkçe karakterlerinin eksik olması olabilir. Bu konu benim için sıkıntı değil. Fontları Türkçe ’ye çevirmek bence çok basit ama o başka bir yazının konusu :)

  En önemli ve atlanmaması gereken konu ise, web tasarımda asla ama asla işleriniz ile ilgili hazırlanan bölümlerdeki yazılarınızın imaj olarak siteye yerleştirilmesine izin vermeyin. Google sitenizdeki yazıları okuyarak sizi sıralamaya alır. İmajlarınızın üstünde ne yazdığını okumaz.

  Ayrıca eskiden fontface yok iken kullanılan javascript tabanlı font yükleme metodlarından uzak durun. Birçok yöntemde fontlar canvas olarak yüklenir ve sitede yüklendikten bir süre sonra devreye girerler. Yazıların düzenlenmesi ve sistem yüklenmesi için çok fazla kasıntıdırlar. Tavsiye edilmezler.

  Ayrıca çok fazla font kullanmayın. Font sayısından kasıt sadece arial, times new roman, helvetica gibi aile farklılıkları değildir. Fontun regular, bold, italic, black olması bile 4 fontun ayrı ayrı sisteme çağırılması demektir.

 3. HTML hiyerarşisi önemlidir.

  Tavsiye edilmez ama bir sayfada birden fazla h2 tag’i kullanabilirsiniz ama 1 tane h1 olması ve yazı alanında tüm yazılardan önce yer alması gerekir. Web tasarımını yönetim paneli içeriyor ise metin editörü içerisinde tüm bu alanlarla ilgili bölümler mevcut olmalıdır. Eğer yok ise bir sıkıntı var demektir. Web yazılımınızın düzenlenmesi gerekmektedir.

 4. Yayınlanan sayfaların arama motoru dostu olmasına dikkat edin.

  Diyelim ki sitenizde ayakkabı satmaktasınız ve topuklu kırmızı bir ayakkabının tanıtımını yapıyorsunuz. O zaman bu ürünü gösteren sayfanın linki yaklaşık şu şekilde olmalı www.siteadi.com/urunler/kirmizi-topuklu-ayakkabi bu linkin içinde anlamsız kelime grupları olsa bile içeriğinde bu kelimeler yer almak zorundadır. Mümkünse kelime, yazının yazıldığı başlıkta yer alan h1 ile aynı olursa Google veya diğer arama motorlarından daha doğru içerik olarak kabul edilip indexlenir.

 5. Anahtar kelime yönetimine dikkat edin.

  Google artık etiketlere bakmıyor. Ne güzel, böyle deyip geçelim diyeceğim ama kullanıcılarda mı bakmıyor? Alakalı konuları bir birine bağlamanın önemi açısından kullanıcı için anahtar kelime yönetiminize dikkat edin. Yazınız içerisinde anahtar kelime oluşturulmasını Google kendi algoritması ile çözmekte. Yani ben anahtar kelime gireyim, abartayım, deli arama motoru optimizasyonu yapmış olurum gibi bir düşünceyi geçin artık.

  Arama motoru optimizasyonu için anahtar kelime yönetiminde dikkat edilecekler şu şekilde olmalıdır. Yazınız için belirlediğiniz en önemli anahtar kelimeyi h1 içerisinde kullanın. Sonrasında içeriğin en az 250 kelimeden oluşmasını ve anahtar kelime yoğunluğunuzun kelime sayısına oranla en az %3 olmasına dikkat edin. Yani her 100 kelimede en az 3 kere anahtar kelimeniz yer alacak. Ama bunun için anlamsız kelime grupları oluşturmayın. Mantıklı bir şekilde kullanıcının okumasını sağlayın. Örneğin şu ana kadar size kaç kere arama motoru optimizasyonu ve web tasarım kelimelerini okuttuğumu bir kontrol edin ve içinizden vay çakal deyin :)

 6. Özgün ama doğru içerik oluşturun.

  Yazının özgünlüğü demek, başkaları tarafından yazılmamış bir konu anlamına gelmez. Yazılmamış bir konu dikkat çekmeyen bir konu demektir. Yani herkesin belgesel izlediği bir dünyadayız. Maşallah kimse dizi izlemiyor, kimse kadın programı izlemiyor ama nerden geliyor bu programların reytingi belli değil. Her kanalda bir kadın programı var. Hepsi aynı konuyu işliyor ama hepsi farklı şekillerde işliyor, yani burada adı geçen özgünlük budur. Mesela özgün içerik girilmesi ile ilgili pek çok makale okumuşsunuzdur ama hangisinde kadın programları üzerinden örnek gördünüz ki?

  Sonra gelip, ben özgün içerik giriyorum kimse gelip okumuyor diye ağlamayın. Kime ne koalaların çiftleşmelerinden? Açın Google üzerinde anlatmak istediğiniz konuları yazın. Ne kadar çok içerik varsa o kadar talep var demektir. Arz talep dengesini kafanızda doğru oturtun.

  Özgün içerik oluşturmak çok zor, ben beceremiyorum diyorsanız bu konuda uzman bir ekip ile çalışın. Anahtar kelimeleriniz belirleyin, içerikleriniz belirleyin, bırakın bu konuda arama motoru optimizasyonu kurallarına göre size içerik oluştursunlar.

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili ipuçları yazımızın ilk kısmını burada bitiriyoruz. Bu konuda çok yazılacak yazımız var aslında ama bu kısımda bitirmemizin bile bir arama motoru optimizasyonu ile ilgili püf noktası içerdiğini belirtmek isterim. Bundan sonra yazacağım püf noktaları makalemin 1000 kelimeyi geçmesine neden olacak. Oysa o kadar uzun makaleler iyi değildir. Hatta yok sayılabilir. Ama sakin olun, daha bu konu ile ilgili yazılacak çok kelimemiz var. Makalenin bu kısmında yer alan içeriği ile alakalı yorum ve önerileriniz bekliyoruz. Sağlıcakla kalın.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

 • 19 Ağustos 2013 12:40

  Gayet güzel, açık ve net bir anlatım olmuş. Hız testlerine daha çok değinilmeli :)

 • 21 Ağustos 2013 11:46

  Faydalı bilgi eğlenceli şekilde sunulmuş, elinize sağlık.

 • 01 Eylül 2013 18:30

  […] önce uzun ve detaylı bir arama motoru optimizasyonu ipuçları bölümü hazırlamıştık ama yazımızın sonunda da belirttiğimiz gibi bu sadece başlangıç […]

 • 07 Eylül 2013 22:27

  Merhaba.
  Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Devamını merakla bekliyorum.