Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

E-ticarette Seo Çalışması Temelleri
eticarette-seo-cover

Artık herkesin bildiği gibi arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web hayatının vazgeçilmez bir parçası durumundadır. Özellikle online satış yapmakta olan web sitelerinin en büyük hayalinin “sitemiz açalım, ürünlerimizi listeleyelim” olduğunu hiç zannetmiyorum. Esas hayal bu ürünlerin maddiyata dönmesi, artık siparişlere yetişilemeyecek hale gelinmesi diye düşünüyorum.

E-ticaret konusunda yaptığımız görüşmelerde en büyük karşılaştığımız yanlış online olmanın yeterli olacağı şeklindeki beklenti oluyor. Firma, zaten bilinen markaları bir araya getirdiğinden dolayı bir anda satışa başlayarak 3 ayda zengin olabileceğini zannetmektedir. Oysa yazılım olarak en iyi SEO alt yapısına bile sahip olsanız, SEO çalışması başlı başına farklı bir mecra ve çalışma alanıdır.

Örneğin Google üzerinde oyuncak kelimesini arattığınızda karşınıza yaklaşık 13 milyon sonuç çıkmakta ve siz oyuncak satışı yapacaksanız bu kelime sizin için anahtar kelime grubuna dahil olacaktır. Bunların sadece 1/10 tanesi e-ticaret sistemi olsa 1.3 milyon rakibiniz var demektir. Bunlardan en az 1 milyon tanesi çöpe gitmiş ve ya kullanılmayan sistemler deseniz hala önünüzde 3 yüz bin rakip var demektir. Zaten bu istatistik içerisinde 10 milyon hiçbir işe yaramayan sistemin olması size bu işin çokta kolay olmadığını anlatacaktır. Sistemin çalışmaması için pek çok neden olabilir. Tüm e-ticaret sistemlerinde en büyük sıkıntı tedarik aşamasında gerçekleşir. Diğer büyük problem ise işin ortaklı ilerleyişindeki klasik ortaklık sorunlarıdır. Tüm teknik ilerleyiş sorunlarının aşıldığı noktada karşınıza gelen tek ve en büyük sorun SEO olmaktadır.

Rakiplerimi geçmem lazım, daha önce bulunmam lazım, daha çok kişiye ulaşmam lazım sorunlarının en büyük çözümü olan SEO, kişisel çabalarla bir yere kadar yapılabilse de, son noktayı her zaman uzman bir ekip ile çözmek gerekmektedir. Çünkü ne kadar iyi bilirseniz bilin her zaman unutulan küçük detaylar sizin arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyecektir.

Kişisel olarak pek çok rakibinizden öne geçebilmeniz için yapabileceğiniz birkaç şeyi sıralayacak olursak:

 1. Fotoğraf çekimlerinize dikkat edin.

  Ürün alacak kişilerin hissiyatlarına dikkat etmelisiniz. Sonuçta alacakları ürünün piyasa araştırmasını yapmış bile olsalar, o ürünü sizin gösterdiğiniz fotoğraflara göre seçeceklerdir. Çok bilinen ve farklı bir sonuç olmayacağı belli olan bir ürün satmıyorsanız (elektronik eşya, beyaz eşya gibi) en kalite ürünleri ucuza satıyor olmanız almaları için yeterli bir veri olmayacaktır. Örneğin kıyafet bedenleri her firmada farklılık göstermektedir. Kimi firmalarda aynı bedenler dar olurken kiminde geniş olmaktadır. Ürün fotoğraflarken ürünün manken ile nasıl durduğu gösterilmeli ve çekimi yapılan mankenin ölçüleri belirtilerek kullanıcının rahat seçim yapması sağlanmalıdır.

 2. Ürün detayları sisteme entegre edilmelidir

  Çekilen fotoğrafı sadece bir başlık ile satma çabası olabilecek en kötü yaklaşımdır. Ayakkabı satıyorsanız, ham maddesi ile ilgili bilgi vermelisiniz, tabanı ile ilgili bilgi vermelisiniz, bu ayakkabı neden alınmalı kısmını anlatmalısınız. Çünkü bu anlatımlar kullanıcının arama motorlarında aradıkları kelimelerin karşılıkları olacak.

 3. Sabit sayfaları kesinlikle unutmayın

  Birçok firma kendisini, satın alacak kişilerin haklarını, firma olarak verdikleri hizmetlerin kalitesini anlatan sayfalara özenmeden içerik girmekte hatta pek çoğu içerik bile girmemektedir. Oysa insanlar bilinçlenmiştir ve bu tarz detayları çok detaylı okumasalar bile kredi kartı bilgilerini kiminle paylaştıklarını bilmek isterler. Bir hata ile karşılaştıklarında sizlere nasıl ulaşabileceklerini bilmek isterler.

 4. SEO için doğru URL kullanın

  Ürünlerinizin ve linklerinizin tıklandığı zaman gelen sayfa linklerinin içeriği yansıtmasına dikkat edin. Türkiye’de hizmet veren bir firma için iletişim sayfasına girildiğinde üst kısımda contact yazması kötü bir seo çalışması iken; iletiş sayfasına girildiğinde tepede, ?rsm=15000000&%DDLET%DD%DE%DDM gibi saçma bir yazının çıkması SEO açısından web yazılımı olarak sitenizin kesinlikle elden geçmesi gerektiğini gösteren bir unsurdur.

 5. Sosyal Medya Gücünü Kullanın

  Çok bilinen sosyal medya paylaşım sitelerinde ürünleriniz ile ilgili bir sunum sayfanız olsun ve bu alanları aktif kullanarak sosyal medya üzerinden insanların sayfanıza gelmesini sağlayın. Sosyal medya yönetimi ise bir SEO unsuru olarak kullanılmasına karşın, maalesef çok farklı bir mecra olması itibari ile bu başlıkta detaylandırılarak anlatılabilecek bir konu değildir.

Bu kısma kadar anlatılanlar kişisel ve ya firma editörleri ile yazılım desteği kullanılarak rahatça yapılabilecek konulardır.

Buraya kadar olacak şeyler bile ciddi bir mesai ile yapılmaktadır. Bundan daha detaylı çözümlere ihtiyacınız var ise firma olarak seve seve yardımcı olmak isteriz.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin