Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Google’da Penguen Aşkı İle Seo Zamanı
penguen2-cover

Her ne kadar günümüzde Penguen ve CNNTurk özdeşleşmiş olsa da artık penguen kelimesinin yeni sahibi meydanları dolduruyor. Google 2012 ortalarından beri kullandığı penguen algoritmasını Türkiye’nin en karışık zamanlarında güncelledi. SEO ile uğraşan herkes bilir ama bilmeyenler için kabaca üzerinden geçelim nedir bu penguen diye.

Google, kendi algoritmasını kötüye kullanan kişilerin ilk sıralara çıkmasından ve bunu ciddi bir meslek haline getirmelerinden sıkılmış görünüyordu. Buna bir dur deme ihtiyacı hissetti. Çünkü algoritmasına göre bir site başka bir siteden link alıyorsa o site değerli site statüsü kazanıyordu. Hele ki bir site aynı anda 100lerce site tarafından backlink ile işaret ediliyorsa en kral site o oluyordu. Bu sebeple insanlar sahte web siteleri açıyorlar, hatta abartıp binlerce sahte site açıyorlar ve sıralamasını yükseltmek istedikleri siteleri backlink ile besleyerek istedikleri anahtar kelimelerde istedikleri her siteyi 1 numaraya kadar yükseltebiliyorlardı. Bu durum arama sonuçlarında hatalı sonuçlara ulaşmaya kadar giden bir sürecin oluşmasına neden oluyordur. Yani aslında spam yaparak sitenin tepede kalması sağlanıyordu.

Sonunda isyan eden Google bazı kurallar koydu ve bu kurallar ile oluşturulan algoritmaya penguen adını verdi.

Kurallardan bazılarını sıralayacak olursak;

 1. Spam içerik oluşturulması yasaklandı. Yani bir yazı içerisinde bir kelime öbeğinin defalarca, arka arkaya kullanılması devri kapandı. Bu konuda Seo firmalarının geliştirdiği bazı yazılımlar olduğu bilinmektedir. Yazı analizi yapan yazılım, yazı içerisinde geçen kelimelerde en çok tekrar edilenleri seçip bunları bir paragraf haline getirip yazının içinde anlamsız kelime öbekleri oluşturacak şekilde sıralıyordu. Bu tarz yazılımların sonuçları siteye artık negatif SEO olarak geri dönmekte.
 2. Oluşturulan içeriklerin bir anlamı olmalı ve kullanıcıların rağbet etmesi gerekmektedir. Yani, kopyala/yapıştır içinde de biraz değişiklik yap, al sana içerik devri bitti. Yazı yazmayı bilmiyor olabilirsiniz ama en kötü üslup ile yazılmış ve okunan yazı en iyi uslupla yazılmış ama okunmayan yazıdan iyidir.
 3. Sitenizi olabildiğince hızlandırın. Etkisi yok gibi düşünmeyin, açılış sürelerini kısmanız gerçekten önem kazanmaya başlamıştır. Çabuk yüklenmeyen içerik, geç görüntülenen içerik kullanıcıların hoşuna gitmeyecektir. Bu durumda sitenizin okuyucu sayısında beklediğiniz artışı sağlayamazsınız. Kullanıcı ne kadar az zaman geçirirse, siteniz okadar kalitesiz kabul edilecektir.
 4. Uzun vadede ilk sıralarda yerinizi sağlama almak istiyorsanız özgün içerikten vaz geçmeyin. Bunu kaliteli ve güvenilir sitelerden alacağınız backlinkler ve sosyal medya ile duyurarak kalitenizi arttırın.
 5. Yazınızın anahtar kelimelerinde aynı kelimeyi birden fazla kullanmanın hiçbir artısı yoktur. Elma satan bir firmasınız diye bir yazıda hem “elma” hem “elmacı” kelimelerini asla anahtar kelime yapmayın. Aynı durum etiket kullanımı içinde geçerli olup, kaliteli bir içeriği anlatmak için 5ten fazla açıklama kelimesine ihtiyacınız olmadığını unutmayın.
 6. Sitenize asla yaptığınız iş ile alakalı olmayan web sitelerinden backlink almayın. Yani bir tarım firmasında ne işi var kumaşçı firmasının linkinin.
 7. Google Translate ile içerik oluşturmayın. Google sitenizdeki anlatım bozukluklarını en az sizin kadar iyi anlayabilmektedir.
 8. Türkiye’de bir site iseniz ve tüm içeriğiniz Türkçe ise lütfen Japonya’dan backlink almaya çalışmayınız. Google sizin kullandığınız dili ne olursa olsun anlayacaktır. Bir önceki madde de söylediğimiz gibi, Google sizin dil bilgisi kurallarınız bile biliyor.
 9. Yazarlarınızın ve içerik sağlayıcılarınızın Google + yazarlık doğrulamasını yaptırın. İçeriği yayınlayan site kadar yazarın kalitesi de artık çok önemli.
 10. Sitenize zarar verebilecek alakasız ve kalitesiz web sitelerinden kesinlikle backlink almayın. Örneğin tüm bu maddeleri yapmayan, sadece SEO amaçlı kurulmuş saçma siteler, warez siteler, porno siteler gibi sizi ve sektörünüzü yansıtmayacak tüm sitelere öcü gözüyle bakmak faydalı olacaktır.
 11. Sitenize zarar verdiğini düşündüğünüz bütün backlinkleri Google link reddetme aracı ile iptal edin. Hangilerinin zarar verdikleri ile ilgili bilgileri yukarıda açıkladık.
 12. Oluşturulan bu algoritma doğrudur veya yanlıştır üzerine çok tartışma yaşanır ama bulunurluk sizin için önemli ise bu maddelere dikkat etmek maalesef kaçınılmaz gözükmekte. Çok kısa bir yazı olmadığının farkındayım ama inanın bir kitabın özeti şeklinde düşünebilirsiniz buraya kadar anlatılanları. En kısa zamanda bu yazımızın detayları ile karşınızda olacağım.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin