Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Illustrator Klavye Kısayollarını Ayarlamak
klavye-cover

İllustratore Giriş

Klavye Kısa Yollarını Ayarlamak

Her tasarım program gibi, İllustrator de ilk görüşte aman da ne basit programmış yahu dedirtecek bir program değil maalesef. Bu sebeple başlamadan önce İllustratorü hükmedebileceğiniz en iyi hale getirmeye çalışmak en iyisi olacaktır. Tabi ki hiç bilmediğiniz bir programı düzenlemenin ne kadar faydalı olacağı tartışılabilir ama yazımız içerisinde düzenlenen kısa yolları değiştirmeyi anlatırken, bir yandan da program içerisinde kullanılan ve işe yarayacak komutlardan da bahsedeceğim.

Program bilmek sizi tasarımcı yapmaz ama programı en iyi şekilde kullanmak hayal ettikleriniz daha rahat yapmanızı sağlar.

İllustrator kullanırken pek çok komutu bir arada vermeniz gerekebilir. Bir çizgi çizmek isteyebilirsiniz, ardından bir elips, bir çizgi… Tüm bunları mouse yardımı ile yavaş ya da hızlı yapabilirsiniz ama hali hazırda kullanmakta olduğunuz klavye zaten sizin bir eliniz gibi size hizmet veriyor iken, ondan faydalanmamak ve ya öğrenmemeye çalışmak tercihtir. Bu yazımız daha hızlı hareket etmenin kendisi için en iyi yol olduğunu düşünen kişiler içindir.

Adobe firması, tüm ürünlerinde olduğu gibi, İllustratoru de kullanımla alakalı her ayarın düzenlenebilmesine olanak sağlayacak şekilde hazırlamıştır. İllustrator içerisinde, klavye kısa yollarını ayarlamanız için tek yapmanız gereken program açıldığında “Edit/ Keyboard Shoutcuts..” komutunu çalıştırmaktır. (CTRL+Shit+Alt+K)

File Menü

illustrator file menü

Panel açıldığında, ilk görenler için anlaşılmaz bir yapı algısı oluşabilir ama aslında çok basit bir paneldir.

illustrator kısayollar 01

illustrator kısayollar 01

İlk görünen panel, İllustrator içerisinde ekranın sol kısmında bulunan tools ayarlarının yapılması içindir. Benim tavsiyem bu alandaki kısa yolları ellememeye çalışın. Çünkü bu alandaki araçlar Adobe ürünlerin pek çoğunda bulunmakta ve genel olarak hep aynı kısa yollar ile çalışmaktadır. Yani bir kere öğrenip alışırsanız her zaman her yerde kullanabilirsiniz demektir.

Bizim konumuz “Tools” menüsünün altında yer alan “Menu Commands” ile ilgili. Bunun için “Tools” yazan yere tıklayıp seçimi “Menu Commands” yapıyoruz.

illustrator kısayollar 02

illustrator kısayollar 02

Değişimi yaptığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek ekrana.

illustrator kısayollar 03

illustrator kısayollar 03

Burada, İllustratorün üst panelinde yer alan tüm menüleri kapalı olarak görebiliriz. Bu menüleri açtığımızda yine İllustratorde bu menüleri açtığımız sırada alt menüler görüntülenir, ayrıca her bir alt menünün sağ kısmında o komutu çalıştırmak için gerekli olan klavye kısa yolunu görebilirsiniz.

illustrator kısayollar 04

illustrator kısayollar 04

Tüm yapmanız gereken klavye kısa yollarının olduğu alana tıklamak ve klavyeden istediğiniz bir tuş kombinasyonunu parmaklarınız yardımı ile(başka bir yöntem olduğundan değil de başka bir cümle bulamadım bu alana  ) tıklamaktır. Sitem otomatik olarak bu tıklamayı komutun kısa yolu olarak kabul edecektir.

Mesela ben aşağıda gördüğünüz gibi Place (içe aktarma – pek çok programda import olarak biliyoruz) komutu için CTRL+Shift+R komutunu tanımlıyorum. Bu tercihi yaptığımda İllustrator beni sol alttaki boş alanda ünlem ile uyararak “girdiğim kısa yolun İllustrator içerisinde en son uygulanan efekti tekrar uygula komutu ile çakıştığını” söylemekte. Yani biliyorum biraz önce klavye kısa yolumu kalmadı böyle saçma bir kombinasyon uyguladın diye düşündünüz ama bakın İllustrator bu saçma kombinasyonu zaten kullanıyormuş. :)

illustrator kısayollar 05

illustrator kısayollar 05

Şimdi bunu düzeltmek için “go to conflict” butonuna tıklayarak çakışan kısa yolu ekranda gösterebilir ve ayarı bozulan komutu düzeltebilirsiniz ama benim için düzenlenmesi gereken bir kısa yol değil açıkçası.

Tüm kısa yolları ayarladıktan sonra ise madem bu kadar uğraştık, ayarlarımı kaybetmemek adına kaydetmek iyi olmaz mı? Bunun için yapmamız gereken tek şey, üst alandaki kutu üstündeki ok işaretine yani “save” butonuna tıklamaktır. Bu ayarları istediğiniz isimle bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Ben genelde kendi adımı kullanıyorum narsist yapım gereği ile ama tercih tabiki sizin. :)

illustrator kısayollar 08

illustrator kısayollar 08

Benim düzenlediğim kısa yolları sıralayacak olursam;
Place (İçe Aktarma) : CTRL+Shift+R
Export (Dışa Aktarma): CTRL+Shift+E
Paste in Front (Kopyayı orjinalin olduğu yerin en önüne yapıştır) : CTRL+Shift+C
Bring to Front (Öne Taşı) : CTRL+F
Send to Back (Arkaya Gönder): CTRL + B

Eskiden daha fazla klavye kısa yolu düzenlerdim ama temel olarak artık bu seviye bir düzenleme yetmekte. Çünkü Adobe her ne kadar esnek bir yapı oluştursa da maalesef ayarların kayıtlarının taşınması konusunda aynı hassasiyeti göstermemiş. Her format sonrası tüm ayarların baştan yapılması gerekmekte ve bir süre sonra çok sıkıcı olmaya başlıyor tüm bu ayarlar :)Bir süre sonra ayar yapmaktansa orijinal kestirmeleri kullanmak daha kolay gelmeye başlıyor.

Bazı arkadaşlara seçtiğim klavye kısa yolları saçma gelebilir ama benim gibi zamanında Freehand kullananların yüzünde bir tebessüm olacaklardır sanırım. Adobe firmasının elimizden alamadığı bazı alışkanlıkların sonucudur bu kısa yollar.

Mac kullanan arkadaşlar için ayrı olarak her yerde ctrl yerine elma butonunu kullanın demek istemedim her seferinde. Onlar zaten anlamışlardır.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

  • 26 Ağustos 2013 15:39

    […] Bu işlem için kullanılan kısa yol “CTRL+Alt+1” olup, daha önce hazırladığımız klavye kısayollarını belirlenmesi kısmından ihtiyacınıza göre düzenleme […]