Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Illustrator Offset Path Kullanımı
offsetpath-cover

Bu yazımızda, illustrator üzerinde logo ve zemin uygulamaları yaparken işimizi fazlası ile kolaylaştıran offset path komutunun kullanımı ve mantığını anlama konusunu işleyeceğiz.

Kullanılan komutun Türkçeleştirmesini yapacak olursak; offset öteleme, genişleme anlamında kullanılabilir, path ise klasik anlamda yol olarak değil çerçeveyi belirten sınır olarak düşünülmeli. Bu sebeple “offset path” çerçeve genişletmek anlamına gelecektir.

Komutları ezberlemek yerine anlamaya çalışmak ileride unutsanız bile rahatça mantık yürüterek tekrar yapabilmenizi sağlayacaktır.

Ofsset path komutunu anlamadan önce ne olduğunu anlamak adına bir iki örnek çalışalım.

Boş bir dokümana elips aracı yardımı ile bir yuvarlak çizelim.

illustrator ofsetpath 01

illustrator ofsetpath 01

Offset path komutunu çalıştırmak için “Object/Path/Offset Path..” komutunu çalıştıralım. Bu işlem için kullanılan kısa yol “CTRL+Alt+1” olup, daha önce hazırladığımız klavye kısayollarını belirlenmesi kısmından ihtiyacınıza göre düzenleme yapabilirsiniz.

illustrator ofsetpath 02

illustrator ofsetpath 02

Karşınıza açılan panelde offset path ile yapabileceğiniz ayarlar görünecektir. Aşağıdaki imajı incelerseniz basit bir panel olduğunu göreceksiniz. Panelin kullanım şekillerini detaylandırmaya başlayalım.

illustrator ofsetpath tool

illustrator ofsetpath tool

Offset Path toplam 4 komuttan oluşur.

Offset: Öteleme miktarını girdiğimiz kısımdır.
Joins: Kesişen noktaların, offset miktarı verildikten sonra nasıl davranacağını belirtir. Toplam 3 seçenek bulunmaktadır. Milter seçildiğinde, taşma sonrası tüm köşeler keskin köşeler olmaya devam edecektir. Round seçildiğinde, taşma sonrası tüm köşeler oval hale dönecektir. Bevel kullanıldığında, taşma sonrası, miltere benzer bir sonuç oluşacak fakat bir birine fazla yaklaşan noktalar birleşerek daha basit hale gelecektir.

Milter Limit: Çok fazla kenarı olan çalışmaların milter ile offset path yapılmaları sırasında noktaların taşarken bazı grafik çirkin görüntüler oluşabilir. Bu yüzden taşan noktaların belirli miktarlarda bevel komutundaki kaybolmalı ama bevel kadar detaylarını kaybetmemeleri istenebilir. Bu komut o durumlarda kullanılmaktadır. Anlatım karışık gelmiş olabilir ama aşağıdaki örneği inceleyerek ve deneyerek rahatça anlayabileceğinizi düşünüyorum.

offset path milter limit

offset path milter limit

Ben taşmayı genelde round olarak kullanmayı seven birisi olarak örneklerime round çalışmaları ile devam edeceğim ama siz kişisel denemelerinizde her türlüsünü deneyerek kendinizi geliştirmeyi ve komutta uzmanlaşmayı hedeflemelisiniz.

Bu kısma kadar standart bir nesne üstüne offset path uygulamasının kullanımını gördük. Şimdi bu örneği biraz geliştirip yazıların üstünde nasıl bir uygulama yapabiliriz sorusuna cevap verelim.

Öncelikle boş bir dokümana her hangi bir kelime yazarak başlayalım. Örneği rahat algılamak adına bold veya black bir yazı karakteri tercih edin. Ben “AV” harflerini kullanarak başlıyorum çalışmaya.

illustrator offsetpath 06

illustrator offsetpath 06

Şimdi Offset path komutunu çalıştırmak için “Object/Path/Offset Path..” komutunu çalıştıralım.

illustrator offsetpath 07

illustrator offsetpath 07

Gördüğünüz gibi komut aktif değil. Yani yazı üzerine bu komut uygulanamıyor. Bunun sebebi bu komutun nesneler üzerinde çalışıyor olması. Yani yazılara direkt olarak komutu uygulayamıyorum. Yazının nesneye dönüştürülmesi ise Convertlenmesi ile mümkün olabilmektedir. Bunu yapmak için “Type/Create Outlines” komutunu çalıştırıyoruz. Kısa yol olarak “CTRL+Shift+O” komutunu kullanabilirsiniz.

illustrator offsetpath 08

illustrator offsetpath 08

Sonrasında yazımız nesneye dönüşmüş ve seçili iken artık offset path komutunu aktif edebilir ve kullanabiliriz.

illustrator offsetpath 10

illustrator offsetpath 10

Taşma ayarlandıktan sonra renklerle oynamak için yazının grubunu bozmamız ve taşma yapılmamış olan “AV” yazısını seçerek renk vermemiz gerekmekte. Grubu bozmak için yazı seçili iken sağ tıklayarak ungroup komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

illustrator offsetpath 11

illustrator offsetpath 11

Sonrasında swaches panelinden seçtiğimiz yerleri beyaza boyuyoruz.

illustrator offsetpath 12

illustrator offsetpath 12

Sonrasında arkada yer alan siyahlar ve önde yer alan beyazların konumlarını değiştirerek farklı şekiller yakalayabilirsiniz. Bunu yaparken öne taşı ve arkaya taşı komutlarını kullanmanız gerekecektir, çünkü tüm harfler birbirinden bağımsız nesneler olduğundan arka planda taşma yapılan siyah alanlarda bir birinden bağımsız olarak hareket edecek ve ikinci harf, ilk harften daha sonra oluştuğundan siyah taşması ilk harfin üstüne binecektir.

illustrator offsetpath 13

illustrator offsetpath 13

Şimdi daha yoğun bir deneme ile örneklerimizi geliştirelim. Boş bir dokümana daha uzun bir kelime yazarak ilerleyelim. Ben “kirpi” kelimesini kullandım.

illustrator offsetpath 14

illustrator offsetpath 14

Daha önceki örneğimizde olduğu gibi önce yazımızı convertliyoruz, sonrasında offset path komutu ile yazı çerçevesini öteliyoruz. Burada oluşan kesişim kümelerinin bir kısmını kırmızı oklar ile gösterdim.

Bu durum bazen istenen bir konudur. Örneğin logo çalışması yaparken, bir mobil tasarım karşılama ekranı hazırlarken, bir web tasarımı hazırlarken oluşturulacak zeminde her bir nesnenin bir birinden bağımsız olarak hareket edip, her zeminde farklı bir renk geçişi uygulamak isteyebilirsiniz.

illustrator offsetpath 15

illustrator offsetpath 15

illustrator offsetpath 16

illustrator offsetpath 16

Bu durum bazen istense de bazen hızlı çalışabilmek adına yazının tek parça nesne olması istenebilir. Bu durumda Pathfinder panelini kullanarak grup nesneyi tek parça nesne halinde tanımlamamız gerekir.

Ekranınızda Pathfinder yok ise açmak için “Window/Pathfinder” komutunu çalıştırarak pencerenin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
Daha sonra convertlenmiş yazımız seçili iken pathinder panelinin sağ üst köşesinde yer alan küçük oka tıklıyoruz. Açılan pencereden Make compound Shape komutunu seçiyoruz. Sonrasında Expand ederek nesneyi tekil hale çeviriyoruz.

illustrator pathfinder panel

illustrator pathfinder panel

Bu işlemlerden sonra yazıya verilecek offset path komutu ile yazı tek bir nesne, altında oluşan öteleme tek bir nesne olacak ve kullanım kolaylığı sayesinde ilerlemek rahat olacaktır.

illustrator offsetpath 20

illustrator offsetpath 20

Şimdi tüm bu anlattıklarımı anladınız ise, hayal gücünüzü kullanıp bu toolu en iyi şekilde yöneterek, farklı uygulamalar geliştirmeye çalışın. Zaten kullandıkça daha çok keyif alacağınızı tahmin ediyorum.

illustrator offsetpath 21

illustrator offsetpath 21

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin