Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Kullanılası jQuery Plugin’ler
plugin

Dünyanın en çok kullanılan JavaScript kütüphanelerinden biri olan jQuery’i bu yazımda birlikte tanımıştık. jQuery özellikle ön yüz geliştiriren kişiler için ciddi bir kolaylık sağlar. Bu kolaylığı dahada kolay hale getiren şey ise esnek yapısı sayesinde kolay yazılan jQuery plugin’lerdir. Şimdiki yazımda ise, size birkaç jQuery plugin’i önereceğim. Lafı fazla uzatmadan başlıyorum.

 

Tipsy

tipsy

Tooltip, herhangi bir alanın üzerine geldiğimizde çıkan küçük bilgi baloncuklarına denir. Kullanıcılara detay bilgi vermek için ideal bir yoldur ve tasarımcı arkadaşlarımız bol bol kullanır. Arayüz geliştirirken Tooltip’ler için Tipsy, ideal bir jQuery plugin’dir.

 

jQZoom

jqzoom

Genellikle alışveriş sitelerinde karşımıza çıkar, kullanıcı ürün resminin üzerine geldiğinde resmin “büyümesini” isterler.  Bu işlemin kabusa dönüşmemesi için jQZoom biçilmiş kaftandır.

 

FancyBox

fancybox

Saygı duyulası plugin’lerden birisi de FancyBox. Sayfa üzerinde “popup”, “box”, “div” veya siz ne diyorsanız… onu açtırmak için hatasız yazılmış ve kullanımı da çok basit. Inline bir div’i gösterebileceğiniz gibi; resim, iframe, ajax ve daha birçok seçeneği var.

 

typeahead

typeahead

Arama yaparken kullanıcıya çok büyük rahatlık sağlayan, fazla veri olduğunda kullanıcının kararını kolaylaştıran autocomplete plugin’i typeahead fazlasıyla başarılı yazılmış. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 

gridster

gridster

Çok sütunlu sistemlerde kullanıcının kolaylıkla sütunların yerlerini değiştirmesini sağlayan gridster, kullanımının kolaylığıyla da dikkat çekiyor.

 

jQuery Knob

knob

jQuery Knob, dairesel işlemlerde büyük kolaylık sağlar.

 

DataTables

datatables

DataTables, veri boyutu fazla olan tabloları kullanıcı için kolaylaştıran, farklı filtreleme seçenekleriyle verileri istediğimiz gibi görmemizi sağlayan bir plugin’dir.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

 • Tarık
  04 Eylül 2013 13:22

  eline sağlık çok güzel sağolasın

 • 04 Eylül 2013 13:26

  Çok teşekkür ederim Aziz, yazılarını okumaktan çok keyif alıyorum. Önerdiğin jQuery Plugin’ler de gerçekten kaliteli.

 • 04 Eylül 2013 13:30

  Faydalı bir yazı olmuş, yer imlerine ekledim teşekkürler.

 • 04 Eylül 2013 13:50

  Çok faydalı bir konu olmuş. Tipsy özelliği en çok işime yarayan oldu.

 • 04 Eylül 2013 14:04

  Gayet kullanışlı pluginler, bu yazı bir çok kişiye yardımcı olabilir. Ancak liste biraz kısa, ekleme yapılırsa daha yararlı olacaktır.

 • 13 Eylül 2013 21:51

  eline sağlık güzel yazı olmuş.

 • 26 Ekim 2013 20:56

  gridster çok iyi,teşekkürler.