Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Marka Kalitesini Arttırma Yolları
marka kalitesini arttirma cover

Marka, tüketici için olumlu bir etkiye sahip olan ve bununla birlikte tüketicinin farkındalığını olumlu yönde arttıran önemli bir araçtır. Marka kalitesini artırmak için firmalar tarafından yaygın olarak kullanılan birkaç metot vardır. Marka kalitesini artırma yollarından ilki, hat yani dizin yayma metodudur. Bu metot kullanılırken markanın zaten mevcut olan ürününü yeni bir tat, yeni paketleme yolları gibi yeniliklerle tekrar piyasaya sürmesi metodudur. Bu metot maliyet ve risk bakımından düşük olduğu için birçok firmanın ilk tercihlerinden biridir. Bir diğer metot marka yayma metodu bu metotta ise hali hazırda mevcut olan markanın yeni bir ürün üzerinde kullanılmasıdır. Bu metot hem yeni bir marka kadar maliyetli değildir. Hem de tüketicinin ilgisini emek harcamadan direk çekmektedir. Fakat marka yayma metodu yapılan bu yeni ürünün reklam alt yapısı da hazırlanırsa normalden kat kat daha fazla etkili olur. Çünkü hali hazırda olan marka normalden kat kat daha fazla ilgi çekecektir.

Bir diğer Marka kalitesini arttırma yollarından biri ise yeni marka metodudur. Yeni marka metodu isminden de anlaşılacağı gibi yeni bir ürün ve yeni bir marka demektir. Yine bir diğer metot ise çoklu markalama metodudur. Çoklu markalama metodunda aynı ürün grubunda farklı alıcı gruplara ulaşılabilmek için birden fazla marka ile ürünü satışa çıkarmaktır.

Marka değerini arttırmak için pratik olarak yapılması gereken yöntemlerden biri ise tüketicinin dinlenmesidir. Marka sahibi kesinlikle tüketiciyi dinlemesi gerekir. Çünkü ürettiği mal ve hizmet tüketicinin istekleri ile ilişkili olması gerekir. Daha sonra tüketici ile duysal bir bağ oluşturmalıdır. Bu işin rakamlarla bir alakası yoktur. Çünkü marka ilk önce kalbe hitap etmelidir. Bununla birlikte marka, sözünde durmalıdır. Bir ürünü pazarlarken mutlaka o ürün özellikleri ile uyum göstermelidir. Marka, tüm duyu organlarına hitap etmelidir. Örneğin marka, bir lamba markası ise içeride ki ambiyansa, bir restoran sahibi ise içeride ki kokuya özen göstermelidir. Eğer bunu yapmaz ise marka istediği kadar değerli olsun, gün geçtikçe değer kaybetmeye mahkûm olur. Son pratik ise mesajını sürekli tekrarlamak, eğer bir marka mesajını doğru bir şekilde sundu ise ve bunu pratik bir biçimde sundu ise yani kendini bu mesaj ile kanıtladı ise bu mesajı artık sürekli tekrarlamalıdır. Bu sayede gün geçtikçe ve mesaj her tekrar ettikçe tüketici bu hizmeti aldıktan sonra her duyduğunda beyin bunu doğrulayacak ve kendi içerisinde bir numaralı marka yapacaktır.

Marka kalitesini arttırmak için ilk yapılması gerekenlerden biri de tüketicinin güvenini arttırma yollarına başvurmaktır. Bu güveni arttırmak eskisi kadar zor olmamakla birlikte özverili bir çalışma gerektirmektedir. Tüketicinin güvenini arttırmak hususunda yapılabilecek etkili yollardan biri ise bulunduğumuz zamanda etkisi azımsanamaz olan sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden büyük kitlelere ulaşabilir, bu kitlelere göz aşinalığı sağlayabilirsiniz. Sosyal medyanın temelinde yayılmacı bir politika vardır. Eğer sosyal medya üzerinden ulaşabildiğiniz kitlelere düzgün ve özverili bir hizmet sunabilirseniz belki hemen çok büyük satış rakamlarına ulaşamayabilirsiniz fakat zaman içerisinde kalıcı olarak satış rakamlarınızı büyütebilirsiniz.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin