Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Marka Olmanın Yolları
marka olmanın yolları - cover

Marka olmak, aslında konu ne olursa olsun akla ilk gelenlerden olmaktır. Bunu bir ürün için düşünebileceğimiz gibi bir firma için hatta bir kişi için bile düşünebiliriz. Firma kurmak, ürün veya hizmet satmak günümüz teknolojileri ile aslında çokta zor bir şey değil. Kişi firması olarak bilinen adi şirket açma maliyetleri günümüzde bir cep telefonu fiyatı ile aynı seviyelerdeyken, çok canınız çekiyorsa vergi mükellefi olun gitsin. Peki sonra? Şimdi ne yapacaksınız? İşte bu noktada, sizin için en doğru marka stratejilerini kullanarak markalaşmaya ve bilinirliğinizi arttırmaya başlamalısınız. Peki, markalaşma nasıl olur?

Markalaşmanın pek çok adımı vardır. Bu yazımızda birçok adımdan özet olarak bahsedip zamanla bunları tek tek detaylıca incelemeye çalışacağız. Hadi başlayalım.

 1. Her şeyi yapamazsınız. Uzmanlaşın.

  Herkes büyük hayallerle iş yeri açar, ürün ve hizmet satar. Ama hayallerinizi sınırlandırın. Büyük hayaller ancak büyük ekip ve büyük paralarla mümkündür. Bu durumda olsanız bile ürün farklılaştırması harici çeşitlenmeye gitmek tehlikelidir. Eskiden şirket unvanlarını hatırlayın, halı, kilim, ihracat, ithalat, fırın, turizm diye yan yana gelen unvanlar vardı. Yani bir düşünün hangi firma tüm bunları bir arada yapabilir ki? Ekmek üretiyorsanız yanına peksimet tabiki satabilirsiniz ama pastaya bulaşmayın. Amacınızı unutmayın, ekmeğin en iyisini üreten marka olmak.

 2. Doğru Tanıtım Yapın

  Tanıtım reklam demek değildir. Hedef kitlenizin sizi en iyi şekilde anlamasını sağlayacak şekilde yapılan ufak tanıtımlar, doğru şekilde yapıldığında, hiç reklam kullanmadan çok geniş kitlelere yayılmanızı ve markalaşmanızı sağlar.

 3. Doğru Konumlandırma Yapın

  Girdiğiniz sektörde ilk olmanın avantajı gibisi yoktur. Ama günümüz piyasasında her hangi bir alanda ilk olmak çok zordur. O zaman sektör içinde farklı bir kategoriyi hedef seçerek ilk olmaya çalışın. Herkes gömlek üretiyorsa sizin gömlekleriniz cepli olsun mesela. Ama o cepli gömlek kullanan herkesi memnun edecek kalitede olsun ki iddianızı kaybetmeyin.

 4. Kendinize Sağdık Kalın

  Yaptığınız işi ifade eden bir sloganınız olsun. Ve bunu markanızın mottosu yapın. En sağlam çivi bizde gibi bir yaklaşımla ilerliyorsanız hedef kitlenin bunu en iyi şekilde özümsemesini ve güvenilir bulmasını sağlayın. Bu sizi en iyi çivici yapacaktır. Hiçbir marka tüketici zihninde oluşturduğu imajı satın alamaz. Bunu uzun soluklu ve başarılı stratejiler ile kazanabilir. Kaybetmek ise ortalama 15 dakika sürer.

 5. Rakibinize Yakın Durun

  Çok saçma gelebilir ama rakip konumlandırmasını iyi gözlemleyip ona yakın durmak hem size hem rakibinize artı değer kazandıracaktır. Ondaki farklılıklar ve sizdeki farklılıklar hedef kitle için değişiklik olarak algılanacak ve her iki tarafında ürünlerini denemek isteyeceklerdir. Rakibiniz her zaman yaptığınız işin lideri olarak seçilmelidir. Telefon operatörlerinin her yerde yan yana mağaza açmalarını siz de ilginç bulmuyor musunuz?

 6. Rakiplerinizden Farklı Görünün

  Bir tasarım süreci olarak bakılması gereken konudur. Piyasa lideri renk olarak kırmızı kullanıyorsa siz lacivert kullanın. Logonuzun ve isminizin, rakiplerinizi andırmamasına dikkat edin. Bakınız coca cola ve pepsi. Görünümdeki benzerlik, sizin kopya çeken marka gibi algılanmanıza neden olacaktır. Aynı bile olsanız aynı durmayın.

 7. İsminizle Farklılaşın

  Daha önce firma ismi oluşturmakla ilgili yazımızı okudunuz ise bu konuda fikir sahibisiniz demektir. Asla ama asla genel bir isim kullanmayın. Piyasaya ilk giren firma siz değilseniz başarısızlığınız çok yakın demektir. Arama motoru optimizasyonu ile uğraşan bir firmanın adının arama motoru optimizasyonu olması kesinlikle kötü bir tercihtir. Olsa olsa AMOP olmalıdır ismi.

 8. Ana Markayı Bölmeyin

  Her alt markanıza aynı ismi vermek kullanıcı algısını dağıtır. Tüm alt markalar kopya muamelesi görür. Sonuç tam bir hüsran olur. Alt markanızın adı ana markadan kesinlikle farklı olsun. O zaman her iki marka bir birine destek olur. Mesela Coca Cola zaten light kola üretiyordu. Ama tüm rakipleri de aynı isimle üretim yapıyordu. Ayrıca light kelimesinin karşılığı olan hafif ve yumuşak kavramlarının satışı zayıflattığı da bir gerçekti.Sadece kadınlara yönelik bir algısı vardı. Sanki yeni bir ürünmüş gibi ZERO üretildi ve bambaşka bir marka gibi tanıtımı yapıldı. Kendi reklamlarında sunmak yerine markaya özel reklam ve slogan oluşturarak piyasada kendini tekrar konumlandırdı.

Buraya kadar genel hatları ile marka olma süreçlerini inceledik. Bu konu en kapsamlı marka danışmalık konuları içerisinde yer aldığından daha üstüne söylenecek çok fazla şey var. Umarım faydalı olmuştur. Yazının devamında buluşmak dileği ile sağlıcakla kalın.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

 • 26 Ağustos 2013 15:13

  […] bir örnek ile anlatmaya çalışalım: Daha önceki yazımızda bu konuda Coca Cola ve Pepsi örneğini vermiştik. Marka konumlandırma çalışmalarında Pepsi […]

 • 03 Aralık 2013 09:09

  Orjinalini hangi blogda okuduğumu hatırlamıyorum ama yazar da ilk oaalrk bu şekilde yayınladıktan sonra gelen tepkilerle yazısını dfczeltme ihtiyacı duymuştu. Olay da şu şekilde : Cocacola yıllardır logosunu değiştirmemiş değil. Sadece şuan ilk logosuna geri df6nmfcştfcr. Yazının orjinalininde artık Coca Cola’nında diğer logolarınıda yayınlamışlar. Tabi yine bir başarı sf6z konusu. Coca Cola zaman ie7erisinde df6nem df6nem logolarını farklılaştırsada genelde f6zfcnden kopmamış. Pepsi gibi ue7uk değişikliklere gitmemiş.