Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Mobil Tasarımda Yeni Trendler
mobil-tasarim-trend-cover

Hayatın yoğunluğunda işlerimizi hızlandırmak için en iyi yardımcılar olarak hayatımızın önemli yerini tutmaya başlayan mobil cihazlar, akıllı telefon ve padler artık elimiz ayağımız durumuna gelmiş durumdalar. Hayatı kolaylaştırması yönünden, yolda giderken bir teklif yazmak, iş görüşmelerini planlamak, çalışmaları incelemek, notlar almak için kullanılan mobil mecralar çok daha alakasız olarak örneğin oyun oynamak, mesajlaşmak ve telefon etmek amaçlıda kullanılabiliyor. Şimdi okuyunca garip ama elinizdeki akıllı telefonların çok iyi telefon görüşmesi sağladığını iddia eden kaç kişi vardır ki aramızda? Yani beni klas gösteriyor diyerek alınan çok cihaz gördüm ama çok çok güzel konuşuluyor diye alınan telefonu daha görmüşlüğüm yok açıkçası.

Tüm gösterişini ve yan fonksiyonlar bir yana bırakıldığında, geriye kalan uygulamalar hayatımızı daha rahat ettirmemiz için veya daha rahat ettiriyormuş gibi görünsün diye kalan kısmıdır. Bu programlar gelişen teknoloji ve ekran özellikler sebebi ile kendilerini diğerlerinden ayırmak için tasarımı kullanmaya başlamışlardır. Bunun getirisi ise son kullanıcıya bir görsel şölen halinde yansımaktadır. Yani bir birinin aynısı birden fazla programı fonksiyonları çok iyi diye satma dönemi bitmiş durumdadır. Mobil yazılımını sattıran ilk önce sunum şekli yani tasarımı olmaktadır. Bu yüzden güncel tasarım trendlerini çok yakından takip etmek gerekmektedir.

Tasarım trendleri çabuk değişen kavramlar. Çok değil bundan iki yıl önce web sitelerim, uygulamalarım, iconlarım iphone gibi olsun diyen çok kişi bugün maalesef ortada kalmış görünüyor. Çünkü bir süredir tasarımın içinde bulunan flat metro style yaklaşımlar, windowsun sekizinci versiyonun çıkması ile tüm tasarım trendlerini yerinden etmiş durumdadır. O zaman bu tasarım akımının mobil tasarım içirişinde de hayatımıza karışmış olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Flat tasarım, renk geçişlerinden arındırılmış, pixel perfect gölge ve mümkün olduğunca yuvarlak kenar içermeyen tasarımların renk harmonisinin tasarımda bir bütünlük sağlayacak şekilde bir araya getirilmesidir. İlk tasarım örneklerinin 2006 ya dayandığı bilinmekte olup, son bir sene içerisinde gerek mobil tasarımda gerek web tasarımda rağbet edilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Bu gün gözümüze hoş gelen mobil tasarım ve web tasarım çalışmalarının neredeyse tamamı flat tasarımlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Flat tasarımı anlamak adına aşağıda bir web tarayıcı olan safarinin solda ilk logosunu sağda ise flat tasarım uygulamasını görebilirsiniz.

safari-flat

safari-flat

Gördüğünüz gibi tüm gereksiz detaylar iptal edilmiş, tüm ışık ve renk geçişleri ile beraber gölgeler silinmiş ve kullanıcı alışkanlıkları çerçevesinde bakan kişinin algısında sorun oluşmamakta, ne ikonuna baktığını anlamaktadır.

Fakat flat tasarımın belki en büyük olayı, kullanıcıların alışkanlıklarına oynanan bir yapısı vardır. Yani bu işi bilmeyen birileri tarafından çok saçma hale gelebilir ama işi bilen bir ekip tarafından tadından yenmez bir sonuca ulaşılabilir. Mesela tarihinde belki de tarihinde ilk defa Microsoft yaptığı tasarımlarla trend oluşturup kopyalanan bir firma haline gelmiştir.

flat-design-08b

flat-design-08b

Mobil tasarım konusunda diğer bir püf nokta ise basitliktir. Ekran çözünürlüğü ne kadar fazla olursa olsun özellikle cep telefonu kullanıcıları için alan darlığı unutulmamalıdır. Bu durum her ne kadar web tasarım içinde önemli bir konu olsa da mobil tasarımda kesinlikle en önemli konulardan birisidir. Mobil yazılım geliştirmesine başlamadan önce algoritma oluşturulurken bir birine benzeyen tüm fonksiyonlar tek bir buton altına konmalı böylece kullanıcının buton ve menü yoğunluğundan kurtarılması sağlanmalıdır. Yani illa bir menünüz olacaksa bunu bir menü botunu oluşturup, tıklanınca kayar bir panele yükleyin fonksiyonlarınızı.

flat design example 06 vsco

flat design example 06 vsco

Aynı trend, icon uygulamalarında da kendini hissettirir bir şekilde hayatımıza girmiştir. Son dönemde uygulamalara gelen güncellemelerin bir kısmı sadece icon güncellemeleri ve basit bir iki hata giderimi şeklinde olmaktadır. Burada adı geçen icon güncelleme program içeriisnde tıkladığımız iconlar değil, uygulamanın çalışması için mobil cihazda ana ekranda görünen logo uygulamalarıdır.

mobil aplication icon sample

mobil aplication icon sample

Sonuç olarak, tasarım trendlerine göre gelişen mobil tasarım ve web tasarım trendlerini takip etmek için sürekli güncel kalmak ve kendini geliştirmek vazgeçilmez bir unsurdur denilebilir. Sonuçta bu trendler günümüz için en iyi çözümler olacaktır ama gelecekte nelerin değişeceğini öngörmek ciddi bir efor ve mesai gerektirmektedir.

mobil file manager sample

mobil file manager sample

facetime mobil app - sample

facetime mobil app – sample

personal manager mobil app - sample

personal manager mobil app – sample

Bu konuda sizlere daha önce hazırladığımız ve ücretsiz olarak kullanabilceğiniz PSD dökümanlara Kirpi Blog üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

  • elif yazici
    13 Ağustos 2013 15:54

    Yazı cok anlaşılır öğrenmek isteyenler icin faydalı olacaktır. Elınıze sağlık.

  • 28 Ocak 2014 14:50

    […] önce mobil tasarım trendlerinde bahsettiğimiz flat (düz renk) kullanım trendi yoğun olarak ambalaj tasarımında da […]