Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

QR Code nedir nasıl yapılır?
qr-code-nedir-nasıl-yapılır-cover

Qr code İngilizce açılımı quick response, Türkçe değerlendirilince çabuk tepki anlamına gelmektedir ve genel Türkçe okunuşundaki “kara bakod” kelimesi ile alakası yoktur. Şekil itibari ile “kare kod” kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Qr kod mobil dünyanın en çabuk tepki veren ve en büyük içerikleri en kısa zamanda ulaşmaya yaran bir sistemdir. Türkiye’de yaygın olmamasına rağmen teknoloji ve mobil tasarımların yoğun olarak kullanıldığı örneğin Japonya ve Güney Kore’de çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Şimdi Qr kodun kullanım alanlarını öğrenerek Qr code nedir sorusunu cevap vermeye çalışalım.

Qr kod, web linkine yönlendirme amacı ile kullanılabilir. Yani insanların bakmasını istediğiniz bir web sitesi linki var ise qr code içerisine bu bilgiyi gömerek, otomatik olarak sayfaya yönlenmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede örneğin facebook apilerini kullanarak like butonu bile oluşturabilirsiniz.
Qr code ile kişisel bilgilerinizi içeren bir kartvizit oluşturabilirsiniz. Adınız, soyadınız, işiniz, web adresiniz, telefon numaranız gibi bilgileri kare kod içerisine gömerek kodun taranmasının ardından bu bilgileri mobil cihazın fihristine otomatik eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Qr kod, kampanya ve yarış bilgilerini insanlara aktarmanızı sağlayabilir. Böylece mobil reklam uygulamalarında, yarış maratonu içerisinde verilecek ipuçlarının paylaşımında kullanım imkânı oluşturur.

Qr code ile klasik barkod sistemi yerine kullanılarak satış ve pazarlama sektöründe kullanılabilir. Örneğin Japonya’da ürünlerini qr code il satan marketler bulunmaktadır. Markete girdiğinizde ürün fotoğraflarını altında kare barkod yer alır. Mobil cihaz ile taranan barkod, ürün ile ilgili bilgileri ekrana getirir ve sipariş edilebilmesini saplar. Böylece ürünleri yanınızda taşımak yerine çıkışta size ait müşteri kodu ile paketlenmiş olarak hazır bir şekilde ürünlerinize sahip oluyorsunuz.

qr-code-ornek-01

qr-code-ornek-01

Qr code içerisine bilgi yüklenebilmesi ve çok hızlı kullanılabilmesi sayesinde kullanım alanları sürekli genişlemektedir.

Şimdi nasıl qr code yaparız kısmına gelirsek, bu aslında konunun en basit kısmı denilebilir. Bütün qr code çeşitlerini online olarak üretmek mümkün.

Bunun için Google üzerinde yapmak istediğiniz iş ile ilgili anahtar kelimemize karar vermemiz lazım. Birkaç örnek verecek olursak, “qr code generator”, “free qr code”, “free qr code generator” gibi kelimeler yeterli olacaktır ama benim gibi tasarımla uğraşanlar için kodun vektörel olarak oluşturulması ve grafik programlarında boyutlandırılabilmesi önemlidir. Bu yüzden ben arama yaparken “vector qr code generator” anahtar kelimelerini tercih ediyorum.

Çıkan sonuçlardan iki web sitesini önerebilirim.

 1. http://keremerkan.net/qr-code-and-2d-code-generator/
  Bunlardan birincisinin kullanımı zor gelebilir ama çeşitlilik bir hayli fazla. Seçenekleri deneyerek istediğiniz her özellikte kare barkod oluşturabilir ve pek çok formatta bilgisayarınıza indirebilirsiniz. En güzel tarafı ise geliştiricisin bir Türk olması ve sistemi tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunuyor olması.
 2. http://qrcode.littleidiot.be/
  İkinci alternatif olan site oluşturulacak qr code için daha az alternatif çözümler üretse de, kullanım şekli daha kullanıcı dostu olduğundan ve genel olarak verdiği çözümler gayet yeterli olduğundan tercih edilebilir bir sistem.

Tüm bu oluşturma işlemleri sonrasında, oluşturduğunuz barkodu nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız bu konuda çok kolay. Bütün ihtiyacınız olan üzerine program yüklenebilir bir mobil cihaz veya bilgisayar ve bir adet kamera. Bu konuda akıllı telefon kullanıcıları zaten gerekli ekipmana sahip olacaklardır. Android, ios veya Microsoft tabanlı cihazınızın store bölümüne girip, qr reader diye arattığınızda pek çok qr code okuyucu ücretsiz program olduğunu göreceksiniz. Birisini mobil cihazınıza indirip, programı çalıştırıp, kamera ile barkodu görüntülediğinizde bakod içerisine yerleştirilmiş tüm bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı bir anlatım olmuştur, bir sonraki yazımıza kadar sağlıcakla kalın.

Victorias-Secret-QR-Code-ornegi

Victorias-Secret-QR-Code-ornegi

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

 • 03 Şubat 2014 00:03

  Bu barkot okuma sistemi blackberry telefonlarında da mevcut çok yararını gördüm. Örneğin bu şifreli QR kodunu okuttuğunuz da otomatikman sitenin kaynağına ulaşıp sizi oraya yönlendiriyor. Çok beğendim bu uygulamayı. Kullanmanızı tavsiye ederim.

 • Emin
  03 Ağustos 2014 08:34

  Ben http://qrcodegenerator.pw/ oneririm qr kodlariniz icin simdiye kadar hic hata almadan kullandim.