Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Sosyal Medya Nedir?
sosyal medya nedir cover

Sosyal medya mecraları; insanın doğasındaki sosyalleşme ihtiyacının dijital ortama taşınması ile oluşturulmuş, gerek yazı, gerek görsel gerek videolarla etkileşiminin en üst seviyelerde, sadece bire bir değil aynı anda binlerce kişi ve topluma ulaşılmasını sağlayan mecralardır. Peki, sosyal medya nedir? Gerçekten sosyal medyanın gücünü tam olarak bunu anlayabiliyor muyuz?

Zaman ve mekân gibi hiçbir sınırlaması olmadan anlık olarak iletişim sağlayan pek çok sosyal medya mecrası mevcut olup, aynı amaçlarla kullanılan web tasarımları da mevcuttur. Özellikle mobil tasarım hayatımızın en özel noktalarına giren sosyal medya kavramı akla gelecek her şekli ile tekrar tekrar şekillendirilerek kullanıma sunulmaktadır. Kimisi için bir yaşam şekli haline gelen sosyal medya kullanımı, kimileri için yer bildirimi, kimileri içinse sadece bir oyun oynama alanı olarak görülmektedir. Ama kim ne derse desin istatistiklere göre Türkiye’de her 10 kişiden 9’u Facebook kullanmakta. Bunun yanı sıra twitter, linkedin, foursquare gibi popüler olan başka sosyal medya mecraları da bulunmaktadır.

Sosyal medya mecralarının genel özelliklerini inceleyecek olursak hepsi için ortak olan noktalar şu şekildedir:

 1. Sosyal medya hızlı erişim sağlar
  Geleneksel anlamda kullanılan basılı ve görsel medya inşalara nasıl bir ulaşım sağlıyorsa, sosyal medyada aynı şekilde kişilere ulaşmak istedikleri her türlü konu ile ilgili hızlı erişim imkânı sağlar. Özellikle mention kullanımının sosyal medyada yaygın olarak kabul görmesi ve kullanılması sayesinde, birilerinin arkadaş listesinde bile olmadan istediğimiz sonuçlara rahatça ulaşabilmeye başladık.
 2. Sosyal medya kullanıcı dostudur
  Mobil tasarım ve web tasarım hazırlanırken dikkat edilen en önemli ve vaz geçilmez yaklaşım, en beceriksiz ve alakasız kişi bile olsa tasarımın ve içeriğin içinde kaybolmaksızın sistem içerisinde dolaşmalıdır. Sosyal medya platformları ise bunun daha da kolaylaştırılması yönünde düşünülerek hazırlanan platformlardır. Tabiki her platformun kendine göre farklılaştığı yönler vardır fakat genel kullanıcı alışkanlıklarını oluştuğu ilk nokta sosyal medya platformlarıdır.
 3. Sosyal medya alışkanlık yapar
  Sosyal medya platformlarının tutunabilmesinin en önemli faktör kullanıcıda alışkanlık yaptırabilmesidir. Her platformun markalaşma sürecinde kendisine çizdiği strateji gereği, yayın hayatına başladığı andan itibaren asla değişmeyen özellikleri vardır. Örneğin facebook üstünde hayatınız boyunca tanıdığınız insanlara ulaşabileceğinizi bilirken, twitter üzerinde az ama öz yazı yazabileceğinizi bilirsiniz.
 4. Sosyal medya yenilik sunar
  Bu bir zorunluluk değildir fakat insanlar teknolojinin hızlanması ile beraber yenilikleri çok fazla eskitmeye başladılar. Bu sebeple sosyal medya mecraları belirli aralıklarla makyajlanarak hali hazırda kullanılan özellikler yanı sıra yeni özellikler kazanmaktadırlar. Hatta video konusunda gelişmeler sayesinde, marka konumlandırması gereği, büyük sosyal medya mecraları kendi video paylaşım sosyal mecralarını oluşturmaya başlamışlardır. Ama bunu başka bir yazıda inceleyeceğiz.
 5. Sosyal medya eşitlik ilkesi ile çalışır
  Gerçek hayatta nasıl bir yaşantınız var, bilginiz birikiminiz nedir, ne kadar kazanıyorsunuz konuları sosyal medya platformlarında sizleri etkileyen konular değildir. Tabiki gerçek hayatınızın yansımaları sosyal medya içerisinde sizde belirli bir birikim oluşturacaktır ama aklını kullanan ve doğru kelimeleri bir araya getiren kişiler her zaman fenomen olma şansına sahiptirler. Bu haktan faydalanmak sosyal medya mecralarının sizden her hangi bir ek ücret talebi bulunmamaktadır. Fakat bunu hızlandırmak isteyenler için bir ücret tarifeleri yoktur dersek yalan olur.

Sosyal medya platformlarının bazı özellikleri hayatımız için ciddi anlamda katkı sağlayacak nitelikte olsa da bazı özellikleri ise gerçekten hayatımız için eksiler oluşturmaktadır.

Temel artıları kısaca; gerçek hayattaki sosyal çevremiz ile hızlı iletişim imkânı, kendini daha rahat ifade etme imkanı, boş zamanları değerlendirecek online aktiviteleri kullanma imkanı, ilgi duyduğumuz konularda bilgiye ulaşmak için gerekli sosyal çevreyi oluşturma imkanı sayılabilir.

Temel eksiler ise; sanal gerçekliğin gerçek hayatın önüne geçebilme riski, gerçek hayattaki sosyal ilişkilerin deformasyonu, boş zaman diye geçirilen zamanın hayatın genelinden çalma ihtimali, alışkanlık yapan özelliklerin vazgeçilmez bir bağımlılık alam ihtimali sayılabilir.

Buraya kadar elimden geldiğince sosyal medya nedir konusunu incelemeye çalıştım. Umarım keyifle okuduğunuz ve bilgi veren bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Social Media Data Diagram

Social Media Data Diagram

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin