Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Sosyal Medya ve SEO
sosyal-medya-yonetimi-seo-cover

Arama motoru optimizasyonu yaparken (SEO), Backlink çalışmaları, anahtar kelimeler belirleme, makale oluşturma, ücretle link satın alma, paravan bloglar oluşturma, spam yapma, adwords çalışması gibi pek çok yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden bazıları daha önce yazdığımız Google algoritmaları nedeni ile kaş yaparken göz çıkartan ve arama motorları tarafından ceza almanıza sebep olurken bazıları ise kesinlikle yapılmak zorunda olan çalışmalardır. Hangilerinin yapılması gerekliliğine kişisel olarak karar verebilecek yetkinlikte değilseniz alanında uzman bir ekipten arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında analiz talep edebilirsiniz.

Sosyal medya ise hayatımıza girdiğinden beri çok hızlı yayılan ve her mecrasında insanların aktif olarak yer aldığı, paylaşım ve mesajlaşma amacı ile hatta oyun oynamak için kullanılan ciddi bir mecra olmuştur. Bu alanın ister istemez firmalara açılmasının zorunluluğu hatta reklam alanı olarak kullanılması kaçınılmaz bir duruma gelmiştir.

Arama motoru optimizasyonu ile sosyal medya yönetimini bağı burada ortaya çıkmaktadır. Kurumsal bir web sitesi içerik olarak güncellenene bir yapıya sahip olsa bile içerikleri ilgi çekici olmayabilir. Örneğin siz ayna satan bir firmasınız. Özel el yapımı çerçeveler ve şekilli aynalar yapıyorsunuz. İlk başta kulağa ilginç gelebilir ve kullanıcılar bir bakalım diyerek sitenizde gezebilir. Peki sonra? Doğru bir arama motoru optimizasyonu içerisinde kullanıcılar web sitesi üzerinde vakit geçirmeleri önemli bir kriterdir. Kullanıcı sitede ne kadar kalırsa anahtar kelimelerinizi bulunma olasılığı o seviyede artacaktır. O zaman sisteminize daha fazla kullanıcı girişini sağlamak için sosyal medya üzerinde seo stratejileri geliştirerek yapabilirsiniz.

Bunun için pek çok çalışma metodu bulunmaktadır. Örneğin insanların sabahlarını kutlamak bunlardan birisidir ama ne kadar gerçekçi bir yaklaşımdır tartışılır. Bir sabahı, bir pazartesiyi, bir Cuma gününü kutlamak tabiki olabilir ama sadece bunlarla ilerlemek komik bir stratejidir aslında. Yine ayna örneğinden gidersek, örneğin insanların çok eğlendiği komik aynalar üstünden bir çalışma yapmak, bir ayna için üretilen çerçevenin eğlenceli el işçiliğini göstermek, insanlara aynalar ile ilgili sorular sormak, site üzerinde belirli aynaların görüntüleyen kişilere belirli ödüller vermek çok daha iyi sosyal medya yönetimi stratejilerinden sayılacaktır. Bu stratejilerin toplamı size arama motoru optimizasyonu olarak dönecektir.

Sosyal medya yönetimi ile yapılan arama motoru optimizasyonunda, firmaya satış yaptırma hedeflenmez. Hedef, kullanıcıların sitede vakit geçirmelerini sağlamaktır. Firma için oluşturulmuş hayran sayfalarına daha fazla insanı çekerek, ulaşılabilecek kitleyi genişletmektir. Çünkü sosyal medya bir fısıltı gazetesi şeklinde çalışmakta ve sizin için iyi şeyler söylen kişilerden daha iyi bir reklam olamaz.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

 • 13 Ağustos 2013 15:44

  Yanlış anlaşılmak istemem ama bu bilgileri zaten her webmaster bilir. Sizler de çoğu websitesi gibi yaptığınız çalışmalardan, teknik bilgi verip yöntem göstermekten çok laf kalabalığı yapmışsınız. Emeğinize saygım sonsuz ama böyle bir sitenin bence diğerlerindne bir farkı olmalı.
  İyi yayınlar dilerim.

  • 13 Ağustos 2013 16:00

   Merhabalar, öncelikle ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ediyoruz.

   Takdir edersiniz ki bir ajansız biz ve bloğumuz blogerlar veya web masterler için değil, verdiğimiz hizmetlerden faydalanmak isteyen insanları bilgilendirmek için açılmıştır. Evet bu bilgileri herkes biliyor ama hala backlink paketleri satan şahıslar, bu piyasada para kazanmak için insanların web sitelerine zarar vermektedirler. Biz bu konuda dikkatli olun şeklinde bir uyarı yaparken insalara arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya yönetimi ile ilgili bağlantıyı anlatmaya çalıştık.

   Hala web sitesini photoshop ile slice edip sonrada biz arama motorlarlarında çıkmıyoruz ne yapmamız lazım diyen kişiler arıyor bizi. Bu kişilerin suçu bahsettiğiniz webmasterler ile aynı bilgi ve birikime sahip olmamaları mı? Yoksa bu bilgiye sahip olmayan kişilere kendilerini emanet etmeleri mi?

   Ama bahsettiğiniz tatta içerikler hazırlamaya ilerleyen zamanlarda devam ediyor olacağız.

 • elif yazici
  13 Ağustos 2013 16:05

  Anahtar kelime seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  • 13 Ağustos 2013 21:27

   Merhabalar,

   Anahtar kelime seçimi her site için değişen bir kavramdır. En iyi taktik sattığınız ürün veya sunduğunuz hizmetleri anlatan kelime öbeklerini seçmek ve sitede kelimelerin geçmesine özen göstermektir. Bu konuda daha önce yazdığımız bir makaleyi okumanızı öneriyoruz. http://goo.gl/9GSBKd Size fikir verecektir.

   İlginiz için teşekkürler

 • elif yazici
  14 Ağustos 2013 11:00

  Diğer makaleleriniz gibi buda çok başarılı bence. Ben ilginiz için teşekkür ederim önerilerinizi değerlendireceğim. İyi çalişmalar Umut Bey

 • 24 Mart 2015 23:13

  Bilgiler çok işime yaradı. teşekkür ederim…