Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Sosyal Medya Yönetiminde Başarısız Olmak
sosyal-medya-basarisizlik-cover

Sosyal medya yönetimi konusunda başarıya ulaşmakla ilgili bek çok makale bulabilirsiniz ve inceleyebilirsiniz ama başarısızlığın temel noktalarının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Sosyal medya yönetiminin sadece birkaç sosyal medya platformundan sayfa açmak kadar basit bir şey olduğunu düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre demektir. Olabilecek en basit özeti ile başarısızlığa giden yolları sizin için çizdik.

 1. Kurumsal ve gelenekçi olun

  Web sitenizde zaten en iyi sunumu yapmış durumdasınız. Ama güncel teknolojiler gereği internette sosyal medya sayfalarınızın oluşturdunuz ve web siteniz ile sosyal medya sayfalarınız arasında gerekli linklemeleri yaptınız. Artık işiniz bitti sayılır. Tek yapmanız gereken dümdüz ürünlerinizi, firmanızı, gücünüzü anlatmanız. Mümkünse bunu en teknik hali ile yapmalısınız. Sonuçta size ulaşan kişiler, sizin yaptığınız işten anlamak durumunda. Diğerlerinin ne düşündüğünün ne önemi olabilir ki?

 2. Hedef koymadan ilerleyin

  Sonuçta artık sosyal medya sayfalarınız mevcut. İçerik girmeseniz ne olabilir ki? Kalabalık bir caddede tabelanızın herkes görebiliyorken, dükkânın önünde çığırtkanlık yaparak müşteriyi içeri çekmenin size ne gibi bir faydası olabilir? Sosyal medya, sizin için gerekli olan müşteri kitlesini, sizin yerinize oluşturacaktır.

 3. Hedef kitlenin fikirlerini dikkate almayın

  Siz ürün üreten ve markalaşmış bir firmasınız. Ürününüz zaten hedef kitlenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde çözülecek şekilde uzman bir kadro tarafından geliştirilmiş ve üretiliyor. Bu kadar üstüne düşünülmüş ürünleri alacak kişilerin, başka ne gibi bir beklentisi olabilir ki?

 4. Rakip analizlerine yaptırmanıza gerek yok

  Klasik iktisat akımın temel çıkış noktasına gönülden bağlanın. Her arz kendi talebini yaratır veya daha anlaşılır şekilde her malın bir kör alıcısı vardır. Sizinle aynı ürünü üreten, aynı hizmeti veren rakibinizin ne yaptığının ne önemi olabilir ki? Ondan da alacak birileri çıkacaktır, sizden de.

 5. Sosyal medya ortamlarınızın yönetmenize gerek yok

  Sosyal medya söylemek istediklerini özgürce söylediğin bir ortam. Gerek firma için gerek kullanıcılar için bir sınırlama bulunmamaktadır. O zaman sayfanıza şirket içinden bir yönetici belirleyin. Bırakın bildiği gibi yönetsin. Bırakın kullanıcılar eklediğiniz her içeriğin altına kafalarına göre yorum yapsınlar. Sonuçta en kötü ne söyleyebilirler değil mi?

 6. Başarısız olmuş bazı büyük firmaların hikâyelerini şu linkten okuyabilirsiniz. Ama unutmayın sosyal medya yönetimi illaki başarısız olmanız gereken bir konu değildir. Sosyal medya yönetimini kendi bünyesinde gerçekleştirip başarıya ulaşan firmaların az olmadığını belirtmem lazım. Ama bu başarı tek başına değil diğer maddelerin doğru yapılabilmesi ile ve işe uygun kişilerin bu görevi yapması ile mümkün olmaktadır. Sosyal medya yönetiminde sizi başarıya ulaştıracak yöntemlerle ilgili daha geniş bir yazımızda görüşmek üzere

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin