Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Sosyal Medyada Var Olmak
sosyal-medyada-var-olmak-cover

Günümüzde sosyal medyada var olmak bir tercih değil, bir zorunluluk halini almış durumda. Bu yüzden sosyal medya mecraları, diğer mecralar gibi doğru ve etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Yani çok fazla özveri ister. Sosyal medya günümüzde ki en büyük pazarlardan biridir. Hatta pazardır diyebiliriz. Paylaştığınız her şey ama her şey dünyanın her yerinden anında görülebilir. Yani sosyal medya bu anlamda dünyanın en büyük potansiyeline sahip platformudur. Fakat potansiyel var diye herkes sizi takip etmek zorunda değildir. Bu nedenle bu potansiyeli doğru ve ehil bir şekilde kullanmak gerekir. Bu şekilde bu potansiyelden faydalanabilir ve firmanıza uluslararası itibar ve kazanç sağlayabilirsiniz. Bir de şöyle bir durum var. Eğer bu işi doğru ve ehil bir şekilde yapmaz da günlük birkaç tane içi boş paylaşımlarla yaparsanız, şirketinizin itibarı da aynı hızla, derinden sarsılacaktır.

Sosyal medyada var olmak tek başına çok etkili bir yöntem değildir. Doğru sosyal medya araçları kullanılmalı ve zamanla oluşturabileceğiniz takipçilerinizi doğru, faydalı paylaşımlarla kampanya ve reklam çalışmalarınızı yürütmeli, etkilemeli ya da bilgilendirmelisiniz. Ancak doğru paylaşımlar ve adımlarla sosyal medyanın güçlü potansiyelini kullanabilirsiniz. Bu ise ancak doğru bir sosyal medya yönetimi ile mümkündür.

Sosyal medyada var olmak için gördüğünüz gibi birçok neden var. Kim bu potansiyeli kullanmak istemez dediğinizi duyar gibiyiz. Biz yine de önemli gördüğümüz bir kaçını sıralamak istiyoruz.

Sosyal medyanın bizce en büyük faydalarından biri üretici ve tüketici arasında bir ilişki kurmaktır. Bunun yanı sıra sosyal medyada olarak var olmak markanızın diğer markalarla önemli ölçüde farkını ortaya koyacaktır. Unutmayın farklı olmak her zaman fark edilmeye gebedir. Sosyal medya yönetimini doğru yapıyorsanız, markanızın tanıtımını yapabilir toplumun ya da tüketicinin olumlu veya olumsuz nabzını yoklayabilirsiniz. Bununla birlikte reklam ve tanıtım çalışmaları yaparken sosyal medya takipçilerinize özel indirimler ya da promosyonlar sağlayabilir, tüketici ile aranızda özel bir bağ kurabilirsiniz. Bu da sosyal medya takipçilerinizin ayrıcalıklı olduğu hissini yaratacaktır. Günümüzde refah seviyesinin artması ile birlikte insanlar artık ucuzunda peşinde olmaktan çok hizmetin peşinden gitmeyi tercih ediyorlar. Bu payda içerisinde sosyal medya büyük kolaylık yani daha iyi hizmet verebilmek konusunda sosyal medya araçları iyi bir platformdur. Bunun yanı sıra sosyal medya var iseniz takipçilerinize ya da hedef tüketiciye çeşitli anketler yapabilir ve hedef pazarın nabzını yoklayabilirsiniz.

Sosyal medyada var olmanın güzel yanlarından biri ise zaman harcadığınız paylaştığınız materyaller hiçbir zaman boşa gitmez. Örneğin bir facebook kullanıcısı sizi bir kere takip ederse sizi takip etmeyi bırakana kadar sizin paylaştığınız bütün verileri görebilir, yorumlayabilir, tavsiye edebilir durumdadır. Aynı şekilde bir twitter kullanıcısını da düşünebilirsiniz. Düşünsenize televizyona reklam vermeden sokaklarda ki reklam panolarını kullanmadan yani dünyanın parasını harcamadan kullanıcıların her gün her zaman karşılarına çıkabiliyorsunuz. Bu da her gün sizin isminizi görüyorlar demek. Yani unutması çok daha zor, çok büyük bir emek harcamadan insanların beynine markanızı resmen kazıyorsunuz. Fakat bu işi bir de tersten düşünün eğer saçma sapan paylaşımlarla bu hakkınızı sömürür ve tüketicinin gözünden düşerseniz veya vadettiğiniz bir şeyi yapmazsanız aynı diğer durum gibi bunu unutturmanız çok zor olacaktır. Bunun yanı sıra olumsuz yorumlar ve dislike durumlarına da kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Yani dönüp dolaşıp başta ki konuşmaya geliyoruz. Sosyal medya yönetimi doğru ve ehil bir şekilde yapıldığı sürece size fayda getirecektir.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin

  • 15 Eylül 2013 11:28

    var olduğumuzu duyurmak istiyoruz.Çünkü Sosyal medyada haber olan fakat gerekli özen gösterilmeyen”Hayvanlardan Tarafız.