Kirli Kirpi Blog

Bize, sektöre ve hayata dair söylemek istediklerimiz var. Peki siz bunları dinlemek ve okumak ister misiniz?

Vine vardı, instagram neden geldi ki?
vine-vs-instagram-cover

Sosyal Medya’nın iki büyük oyuncusu; Facebook ve Twitter. Twitter, bu yılın ikinci çeyreğinin başlarında Vine uygulamasını duyurdu ve ilk olarak IOS daha sonra Android platformunda yayınladı. Vine, çoğunuzun bildiği gibi 6 saniyelik videolar hazırlamanızı ve bunları paylaşmanızı sağlayan bir uygulama. 40 milyon kayıtlı kullanıcısı olduğu söylenmekte. Bu yazıda uygulamanın neden ihtiyaç olarak öngörüldüğünü ve yapıldığını bu bağlamda Vine ile Twitter’ın marka konumlandırmasını anlatmaya çalışacağım.

vine logo

vine logo

Facebook 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolar ödeyerek satın aldı. Üstelik o tarihe kadar Instagram’ın belli başlı bir gelir modeli de yoktu gerçi halen Instagram için bir gelir modelinden bahsedemeyiz. Instagram satın alındığı tarihte 30 milyon kayıtlı kullanıcıya sahipti ve bu kullanıcıların hepsi IOS platformundaydı. Android ile alakalı uygulama daha yeni duyurulmuştu. An itibariyle 150 milyona kullanıcısı olduğu söylenmekte. Bir süre önce Instagram 15 saniyelik video özelliğini duyurdu. Yıllardır hayatımızda olan ve şüphesiz en iyi fotoğraf paylaşım platformu olarak adlandırabileceğimiz bir sosyal medya aracı neden böyle bir özellik ile karşımıza çıktı?

instagram logo

instagram logo

Aslında çok basit düşünerek cevap vereceğim. Twitter yaptı, Facebook yapmalıydı. Twitter 6 saniye verdi kullanıcıya, Facebook 15 saniye ile süreyi bir hayli uzattı. Bu sürelerin ayarlanması kullanıcıya verilen kalitenin sürekliliği için hayati önem taşır. Peki neden Facebook, Instagram gibi bir platformu bu yönde genişletti?

Video içerik sosyal medyanın en çok tüketilen içeriği ve belki de özgün olarak üretilmesi en zahmetlilerden. Aslında daha önce de kullanıcılar video üretip Youtube ve Vimeo gibi kanallardan videolarını paylaşıma açabiliyorlardı ancak burada önemli bir algısal oyun var. Twitter ve Facebook bunu uygulamanın kendisi ile yapabileceğiniz bir ortam hazırladı.

Bir başka nokta da sınırlar; Twitter ile 140 karakterde bir şeyler anlatmak zaman zaman zor da gelse aslında Twitter’i çekici kılan bir nokta, 140 karakter ile bir şeyler anlatabilme imkanı. Videolardaki zaman sınırının elbette servis, yatırım maliyeti gibi etkenleri olsa da seçilen sürelerin sınırlayıcı özelliği kullanıcıları belirtilen süre dahilinde bir şey anlatma yoluna itmekte. Özellikle Vine için bu daha belirgin, Vine videolarında yemek tarifinden, kısa filme pek çok anlatım ile karşılaşmanız mümkün. Instagram’ın verdiği 15 saniye bir anı paylaşmak için yeterince uzun olduğundan kullanıcılar günün bir anını buradan paylaşabiliyorlar.

Facebook’un Instagram’a getirdiği bu özellikte, hali hazırda Instagram kullanan 100 milyona yakın kullanıcının da büyük payı vardır mutlaka. Instagram haricinde sadece video paylaşılabilecek bir platform yaratmak yerine video paylaşımını bu platformun bir uzantısı haline getirmek stratejik bir karardır. Sonuçta yıllardır fotoğraf paylaşma alışkanlığı kazanmış kullanıcılardan oluşan bir topluluğa video paylaşımı olanağı sunmak ve bunun kullanılmasını beklemek ciddi bir öngörüdür. Twitter için böyle sıkıntılı bir seçime gerek olmadan yeni bir marka yaratarak Vine’yi oluşturmak ve bunu ilk yapan olmak şu anda sahip oldukları sadık kullanıcıları açılar nitelikte. Sonuçta marka konumlandırma açısından pek çok temel ilkeyi karşılayan bir uygulama.

Aşağıdaki tablo Vine ve Instagram Video arasındaki teknik farkları göstermekte;

Instagram vs Vine
Dosya Oluşturma
Video Uzunluğu 15 Saniye 6 Saniye
Filtre Kullanımı Evet Hayır
Video Silme Evet Hayır
İmaj Dengeleme Hayır Hayır
Taslak Hayır Muhtemelen (Yakında)
Cihaza Kayıt Evet Evet
Kullanım
Çerçeve Seçme Evet Hayır
Otomatik Oynatma Evet Evet
Otomatik Ses Evet Evet
Paylaşma Facebook, Twitter, Thumblr,Flicker, Email, Foursquere Facebook, Twitter
Tekrar Oynama Hayır Evet
Gömülü Kod Hayır Evet
Konum Etiketi Evet Evet
Haritada Gösterme Evet Hayır

Bu anlattıklarımız ışığında bir birinci seçmemiz zor gibi görünmekte ancak zaman bu işin liderini tayin edecektir. O zamana kadar bize düşen dikkat ile bu alanda yapılacakları izlemek olacak.

Paylaşmak istediklerinizi bize gönderin